Växjö stift

Stiftskretsens styrelse:

Ordförande:

Bertil Olsson
Köpmannagatan 6
363 44 LAMMHULT
0472-26 11 82
070-675 46 46
bertil.olsson@enlevandekyrka.se

Ledamöter:

Katarina Åkesson
Kyrkogatan 8
314 31 HYLTEBRUK
0345-172 25
070-859 71 35
kinahylte@yahoo.se

Leif Pettersson
Lönnvägen 8
561 38 HUSKVARNA
070-638 41 51
leif.petersson47@gmail.com

Eva Stråth
Ceresgatan 7
554 66  JÖNKÖPING
036-71 88 99
070-616 98 99
eva.strath@kristdemokraterna.se

Elias Ferlander
Lovsjövägen 17
556 31  BARNARP
070-667 99 81
e.ferlander@reagan.com

Ersättare:

Anne Gynnerstedt
Ängsdalsgatan 8
554 39  JÖNKÖPING
036-12 68 77
073-733 37 75
anne.gynnerstedt@gmail.com

Gunnel Hultner
Grymnäsvägen 3
554 45 JÖNKÖPING
036-290 94 06
072-745 30 59
gunnel.hultner@telia.com

Kjell Dahlström
Kåperyd 6
562 40  TABERG
036-36 65 86
070-669 90 95
kjell.dahlstrom@live.se

Ulla Grimfjord
Strömbergsvägen 11
553 08  JÖNKÖPING
036-188 188
ulla.grimfjord@hotmail.com

 

 

Stiftsfullmäktige

Ledamöter:

Katarina Åkesson, Hyltebruk
Leif Petersson, Huskvarna
Gunnel Hultner, Jönköping

Ersättare:

Johan Thelander, Skillingaryd
Kerstin Larsson, Huskvarna
Eva Strååth, Jönköping

Stiftsstyrelsen

Ledamot:

Bertil Olsson, Lammhult

Egendomsnämnden:

Ledamot:

Katarina Åkesson, Hyltebruk


Valmaterial

Växjö-stift

Jönkpings församling

Växjö pastorat

Valsedlar till kyrkoval 2017

Val till kyrkomötet

Växjö stift

 

Val till stiftsfullmäktige

Allbo-Sunnerbo valkrets

Kalmar-Ölands valkrets

Njudungs och Östbo-Västbo valkrets

Stranda-Möre valkrets

Södra Vätterbygdens valkrets

Östra Värends valkrets

 

Val till kyrkofullmäktige

Barnarp-Ödestugu församling

Jönköpings församling

Växjö pastorat

Kommentarer inaktiverade.